Veliki broj ljudi u cijelom svijetu strada od srčanog udara koji se uglavnom javlja neadano. Zabrinjavajuće je što sve veći broj mladih osoba doživljava ovo stanje. Vrlo je važno prepoznati simptome i odmah djelovati.

Dr. Jeremy London, cijenjeni kardiokirurg s doktoratom znanosti, visoko je cijenjen zbog svog opsežnog znanja u području kardiologije. Kako bi uspostavio vezu sa svojim pacijentima i ponudio vrijedne smjernice, koristi vrlo popularnu platformu društvenih medija TikTok kako bi odgovorio na njihove upite.

U posljednje vrijeme često se javlja upit o njegovoj osobnoj upotrebi aspirina nakon vlastitog srčanog udara. Prema objašnjenju liječnika, srčani udar nastaje kada dođe do začepljenja krvne žile, što rezultira smanjenom opskrbom srčanog mišića krvlju. Mišić se stavlja u neizvjestan položaj, povećavajući potencijalnu opasnost.

Dodatno, postoji naknadna opstrukcija koja pogoršava rizik. Ipak, primjena aspirina može ublažiti ovu opasnost i smanjiti štetu u određenim slučajevima. Liječnik preporučuje hitno biranje 911 i žvakanje tablete aspirina od 325 mg kako bi se ubrzalo preživljavanje. Možete li dati sažetak simptoma? Iako je bol u prsima prevladavajući pokazatelj, simptomi se mogu razlikovati od osobe do osobe, od blagih do jakih ili potencijalno nepostojećih.

Uobičajeni znakovi srčanog udara uključuju osjećaj boli u prsima, karakteriziran teškim ili stežućim pritiskom ispod prsne kosti, koji može trajati dulje vrijeme ili se povremeno ponavljati. Ta se nelagoda potencijalno može širiti u lijevo rame i/ili ruku, leđa, vrat, čeljust, zube i sporadično u gornji dio trbuha, praćena obilnim znojenjem.

  • Osim toga, simptomi kao što su umor, mučnina, želučane tegobe, probavne smetnje, žgaravica, vrtoglavica, iznenadna ošamućenost, otežano disanje, ubrzani ili nepravilni otkucaji srca (palpitacije) i neodoljivi osjećaji tjeskobe slični napadu panike mogu poslužiti kao pokazatelji srčanog napad.

Važno je napomenuti da nesanica također može biti manifestacija srčanog zastoja, a ključno je priznati da se simptomi mogu razlikovati između muškaraca i žena. Iako je bol ili nelagoda u prsima primarni simptom koji iskuse oba spola tijekom srčanog udara, žene se mogu susresti s dodatnim simptomima koji obično nisu povezani s ovim stanjem. Ovi simptomi uključuju otežano disanje, mučninu ili povraćanje i bol u leđima ili čeljusti.

Znakovi srčanog udara kod žena sastoje se od dugotrajnih osjećaja stezanja, pritiska ili boli u sredini prsnog koša koji traju više od nekoliko minuta ili se javljaju povremeno. Žene također mogu osjetiti nelagodu ili bol u rukama, vratu, ramenima, gornjem dijelu leđa, čeljusti ili abdomenu.

Otežano disanje, bez obzira na to je li praćeno nelagodom u prsima, kao i hladan znoj i osjećaj vrtoglavice, dodatni su pokazatelji srčanog udara kod žena. Neuobičajeni umor, poremećaji spavanja i nelagoda u abdomenu koja podsjeća na probavne smetnje, popraćena epizodama mučnine i/ili povraćanja, indikativni su znakovi upozorenja koje pojedinci mogu osjetiti satima, danima ili čak tjednima prije pojave bolesti srca.

Važno je napomenuti da iako se srčana bolest ponekad može iznenada manifestirati, prisutnost boli ili pritiska u prsima (koji se naziva angina) koji traje čak i nakon odmora služi kao značajan znak upozorenja. Za razliku od tipičnog srčanog udara, tihi srčani udar nema uobičajene simptome kao što su lupanje srca, vrtoglavica, otežano disanje i tjeskoba.

Prepoznavanje nenametljivog infarkta miokarda može predstavljati poteškoće zbog njegove nagle i nepredviđene prirode. Kada biste trebali razmisliti o traženju stručne medicinske pomoći? Kako bi se optimizirala učinkovitost liječenja kardiovaskularnih bolesti, imperativ je da se odmah pozabavite bolešću u roku od jednog do dva sata od početka simptoma.

Odugovlačenje u traženju medicinske intervencije ne samo da pogoršava nanesenu štetu, već također ograničava raspon dostupnih opcija liječenja ovisno o vašim specifičnim medicinskim okolnostima.

Preporučujemo