Na internetu i društvenim mrežama možete pronaći veliki broj ispovijesti korisnika koji najčešće anonimno, objavljuju neke doživljaje i situacije iz svog života. Neke od njih postanu i viralne i imaju veliki broj komentara.

U dobi od 8 godina doživjela sam ogromnu bol kada je moja majka otišla, ostavljajući za sobom srcedrapajuće objašnjenje. Otkrila je da je nenamjerno ušla u brak i na svijet donijela dijete predodređeno za život pun patnje. Prema njezinim riječima, bio sam teret koji više nije mogla podnijeti i smatrala je da zaslužuje bolji život.

Unatoč ovom bolnom otkriću, moj se otac posvetio meni, podupirući moje školovanje, kupnjom automobila i izražavajući da sam ja najdragocjeniji dar u njegovom životu. Nedavno mi je na kućni prag prišla uznemirena majka tražeći pomoć nakon što ju je suprug nasilno istjerao iz svog doma. Iako ne gajim zlovolju ni prema kome, moram priznati da je ovaj susret u meni izazvao neviđenu želju da izrazim svoj prijezir. Oče, iskreno sam vam zahvalan na podršci.

Bonus tekst:

Kada je u pitanju zaštita dobrobiti djece i adolescenata, kao i utvrđivanje smjernica za roditeljska prava, posebice u kućanstvima čiji su nositelji jednospolni ili samohrani roditelji, najveći prioritet uvijek je usmjeren na zaštitu djeteta. Potpuno je pogrešno pretpostaviti da kada roditelji u takvim okolnostima dožive gubitak posla kao posljedicu prekida, automatski gube skrbništvo nad svojim djetetom.

  • Tešku financijsku situaciju Centar za socijalnu skrb nastoji riješiti zakonskim mjerama i različitim oblicima novčane pomoći. Kada roditelj doživi gubitak posla, dijete ostaje na brizi tog istog roditelja koji nudi ljubav, odgovarajuću brigu i esencijalnu pažnju, što ima veći značaj u procjeni najboljeg interesa djeteta, nadilazeći puke materijalne faktore. Odluka nakon razvoda utvrđuje prava na posjećivanje roditelja koji nema skrbništvo.

Međutim, nije neuobičajeno da stranke u praksi zanemaruju ovu presudu. Prema Zakonu o obiteljskim odnosima, oba roditelja imaju mogućnost postići dogovor o susretima koji daju prednost djetetovom najboljem interesu. Važno je napomenuti da roditelj skrbnik, koji je odgovoran za primarno prebivalište djeteta, nije dužan osigurati prijevoz za posjete s drugim roditeljem. Roditelj koji ima pravo na susrete snosi troškove prijevoza, organizacije i povratka djeteta nakon susreta.

Pojam “samohrani roditelj” koristi se za opisivanje situacije u kojoj jedan roditelj, zbog različitih razloga, preuzima odgovornost za odgoj djeteta ili djece sam. Ti se razlozi mogu kategorizirati kao objektivni ili subjektivni. Objektivni razlozi mogu biti smrt bračnog druga, razvod braka zbog kojeg je dijete (djeca) povjereno jednom roditelju, bolest partnera, duža odsustva zbog izdržavanja kazne ili vojnog roka i dr. Subjektivni razlozi mogu uključivati ​​okolnosti kao što je rođenje djeteta izvan braka ili umjetnom oplodnjom, osobito kada je identitet oca nepoznat.

Situacija u kojoj samo jedan roditelj brine o djetetu može biti izazovna, pogotovo kada drugi roditelj, unatoč mogućnostima, odbija pružiti financijsku i druge oblike podrške u odgoju djeteta. U nekim se zemljama samohrani roditelji, u nedostatku brige i pomoći države, udružuju i osnivaju vlastita udruženja. Kroz povijest je dugo postojalo uvjerenje da je obitelj temeljna jedinica društva.

Optimalna obiteljska struktura uključuje oca u ulozi financijskog opskrbljivača, majku njegovateljicu posvećenu isključivo vođenju kućanstva i brizi za djecu te samu djecu. Proces socijalizacije unutar ove obiteljske dinamike je ključan. Kako se društvo razvija, tradicionalna obiteljska struktura postupno se smanjuje, stvarajući mjesta za pojavu raznih alternativnih obiteljskih aranžmana.

U današnje vrijeme i dalje vidimo postojanje tradicionalne nuklearne obitelji, uz proširene obitelji, izvanbračne zajednice, dvogeneracijske obitelji, istospolne zajednice i obitelji s jednim roditeljem. Jednoroditeljska obitelj nastaje smrću jednog od supružnika. Ako roditelj više ne pokazuje brigu za svoje dijete ili ako par odluči prekinuti brak, to je jedan od najznačajnijih čimbenika. Financijske poteškoće primarni su izazovi s kojima se suočavaju samohrani roditelji, prema rezultatima istraživanja.

Samohrani roditelji često se bore s osjećajima depresije, iscrpljenosti i golemog stresa. Osim toga, često doživljavaju duboki osjećaj usamljenosti. Iako društvo često održava stereotipe o samohranim majkama i očevima, ključno je prepoznati da njihov najveći izazov leži u nedostatku razumijevanja njihovih jedinstvenih životnih okolnosti.

Preporučujemo