Prvo što primjetimo kada uđemo u nečiji dom je miris koji može biti i neugodan iz više razloga. Naime u kući ljudi kuhaju, poneki i puše a ti mirisi s ezavlače u zavjese, tepihe i namještaj.

Svježu i čistu aromu želi svatko u svom domu. Ipak, jednostavno čišćenje kuće možda neće biti dovoljno, a iako mnogi kupovni osvježivači zraka sadrže štetne kemikalije, stvaranje vlastitog osvježivača zraka kod kuće je održiva opcija. Koristeći neke jednostavne i isplative metode sa sastojcima koje vjerojatno već posjedujete, možete održavati ugodan miris u svom domu bez oslanjanja na skupe osvježivače zraka.

Započnite s izradom domaćeg osvježivača zraka koristeći klinčiće. Pomiješajte grubu sol s omekšivačem, zatim dodajte alkohol poput votke, a zatim dodajte klinčiće ili zvjezdasti anis. Ova mješavina stvorit će ugodan miris za vaš životni prostor, koji se može raspršiti u bilo kojem prostoru. Jednostavan pristup održavanju svježeg mirisa u vašem domu je stvaranje vlastitog spreja.

Da biste pripremili otopinu za čišćenje, prikupite omekšivač po svom izboru, alkohol i sredstvo za čišćenje ili deterdžent za namještaj. Započnite kombiniranjem omekšivača s alkoholom, a zatim dodajte malu količinu sredstva za čišćenje, dobro miješajući dok se otopina potpuno ne izmiješa i bude spremna za upotrebu. Ova mješavina je prikladna za brisanje prašine, ali budite oprezni i izbjegavajte je koristiti na elektroničkim uređajima kako biste izbjegli moguća oštećenja.

  • Za stvaranje divnog i postojanog mirisa, Monika preporučuje recept koji miješa baby ulje s eteričnim uljem. Pomiješajte 10 kapi odabranog mirisa sa 100-150 ml dječjeg ulja, pa smjesu prebacite u staklenu posudu u koju ćete staviti ražnjiće. Ovaj osvježivač zraka pružit će blagu i ugodnu aromu po vašoj želji dulje vrijeme. Ako volite koristiti osvježivače zraka u spreju, vrlo je jednostavno napraviti varijantu s mirisom limuna.

Sve što vam treba je pola litre vode, žličica sode bikarbone i žlica soka od limuna. Pomiješajte ove sastojke i ulijte smjesu u bocu s raspršivačem. Ovaj domaći osvježivač zraka ne samo da će osvježiti vaš dom ugodnom aromom, već će djelovati i kao prirodna zaštita od muha i komaraca. Slijedite ove jednostavne savjete kako biste uživali u ugodnom mirisu i revitalizirajućoj atmosferi u svom dnevnom boravku!

DODATNI TEKST

“U intervjuu za In Depth s Grahamom Bensingerom prije nekoliko godina, Novak je rekao: ‘Svoj dan započinjem ispijanjem tople vode pomiješane s limunom kako bih pomogao detoksikaciji svog tijela. Nakon toga pijem sok od celera na prazan želudac. Tijekom cijelog U ranijim satima dana uživam u raznovrsnom voću i konzumiram dosta salata. Odabirem hranu uglavnom biljnog porijekla, a klonim se brze hrane jer zahtijeva previše energije za probavu poput krumpira, slatkog krumpira, kvinoje, prosa i divlje riže.’

U raznim intervjuima, poznata teniska zvijezda Novak Đoković često govori o svom osebujnom režimu prehrane, koji svako jutro počinje toplom vodom pomiješanom s limunom, a zatim sokom od celera. Njegov plan prehrane naglašava značajan unos voća, salata i namirnica biljnog podrijetla. Prioritet daje hrani koja se lako probavlja, poput krumpira, slatkog krumpira, kvinoje i divlje riže. Nutricionisti preporučuju početak dana s toplom vodom i limunom, sugerirajući da takvi topli napitci mogu imati zdravstvene prednosti.

Limun, bogat vitaminom C, potiče hidrataciju i pomaže probavi kada se pomiješa s toplom vodom. Unatoč tome, malo je dokaza koji podupiru ideju da ova praksa uistinu “detoksificira” tijelo. Ovdje “detoksikacija” obično označava prirodne funkcije koje obavljaju jetra i bubrezi. Preporuka za konzumiranje toplih napitaka vjerojatno je više usmjerena na ugodu i hidrataciju, a ne na istinsku detoksikaciju.

Sok od celera: Porast popularnosti soka od celera može se pripisati njegovim mogućim zdravstvenim prednostima, uključujući poboljšanu hidrataciju i bogatstvo vitamina i minerala. Istraživanja pokazuju da može pomoći u probavi i smanjiti upalu; međutim, tvrdnje o njegovim detoksikacijskim učincima tek trebaju biti potkrijepljene (izvor: klinika Mayo). Dovoljan unos voća: Voće je bogato vlaknima, vitaminima i mineralima.

Preporučujemo