Ako ste ljubitelj ukrasnog bilja i uzgajate ga u svom domu ili bašti sigurno ste se do sada susreli sa raznim poteškoćama kada su u pitanju nametnici koji ih napadaju. Međutim postoje određeni trikovi koji pomažu da vaše biljke budu uvijek zdrave.

Za one koji uživaju u vrtlarenju i njegovanju biljaka, neizbježno je naići na lisne uši, gljivice i druge dosadne štetnike koji često napadaju lišće, latice i stabljike biljaka, uzrokujući prijenos bolesti i ugrožavajući njihovu vizualnu privlačnost. Mlijeko je i dalje vrlo omiljen izbor hrane, a služi i kao dragocjena pomoć u hranjenju i zaštiti raznih vrsta biljaka, od nježnog cvijeća do snažnog bilja, pa čak i mladih presadnica povrća.

  • Konkretno, mlijeko se može pohvaliti obiljem esencijalnih hranjivih tvari, uključujući kalcij, kalij, sumpor, magnezij, željezo i mnoštvo drugih vitamina i minerala, koji svi aktivno potiču razvoj biljaka i pojačavaju njihovu prirodnu obranu. Kada se upuštate u novu rutinu njege biljaka, bitno je biti umjeren. Iako praksa zalijevanja biljaka mlijekom može biti korisna, pretjerana primjena mlijeka može biti štetna.

Baš kao i prekomjerna gnojidba, zasićenje vaših biljaka mlijekom ili korištenje bilo kojeg oblika mlijeka može rezultirati inhibiranim rastom, opadanjem, mrljama i propadanjem. Korištenje kravljeg mlijeka uglavnom se koristi u njezi biljaka, koje služi kao sredstvo za suzbijanje patogenih mikroorganizama, insekata i gljivica, a ujedno pospješuje rast. Primjenom mlijeka na biljke stvara se zaštitna barijera koja ih učinkovito štiti od navedenih organizama i sprječava njihov ulazak u biljku.

Kada je riječ o zaštiti povrća od raznih nametnika, mlijeko se pokazalo vrlo korisnim. Međutim, važno je napomenuti da se mlijeko treba nanositi samo na lisnate dijelove, a ne na voće. Nadalje, mlijeko može poslužiti i kao zaštitna mjera za sobno bilje, no preporučljivo je suzdržati se od prskanja suhih biljaka poput kaktusa. Dok je komercijalno prerađeno mlijeko, obično dostupno u trgovinama, prikladno za ovu primjenu, sirovo mlijeko daje vrhunske rezultate.

Moguće je čak unijeti mlijeko u tlo prije sadnje vegetacije. Proces pripreme mlijeka za biljke uključuje specifične korake i razmatranja. Za zaštitu biljaka obično se koristi mješavina mlijeka i vode, u omjeru 1 dio mlijeka na 10 dijelova vode. Bočica s raspršivačem koja je temeljito očišćena može se koristiti za nanošenje. Za pojačanu učinkovitost, mala količina sode bikarbone može se dodati u mliječnu smjesu, čime se krumpir dodatno štiti od krumpirove riđe.

Da biste ispunili svoje zahtjeve, morate posjedovati: Pomiješajte 1 litru mlijeka, 10 litara vode i 1 žlicu sode bikarbone, pazeći da se soda potpuno otopi. Prebacite smjesu u bocu s raspršivačem. Otopinu nanesite polivanjem oko biljke ili prskanjem po lišću. Nakon 30 minuta pregledajte listove i vlažnom krpom obrišite višak mlijeka kako biste spriječili pojavu gljivičnih infekcija. Prilikom zalijevanja biljaka treba izbjegavati određene vrste mlijeka zbog povećanog sadržaja šećera.

Dok se obrano mlijeko povezuje s razvojem crne i meke truleži, punomasna, nerazrijeđena verzija zaslađenog kondenziranog mlijeka s okusom može potencijalno oštetiti lišće biljaka zbog visokog udjela masti. Hortikultura, primarna grana vrtlarstva, obuhvaća uzgoj ukrasnog bilja, uključujući kućne i vanjske biljke, rezano cvijeće i biljke koje se koriste za izlaganje uzoraka.

Ove se biljke posebno uzgajaju zbog svoje estetske privlačnosti i obično se koriste u projektima vrtova i krajobraznog dizajna. Uzgoj ukrasnih biljnih vrsta primarno je usmjeren na naglašavanje njihovih estetskih kvaliteta, koje obuhvaćaju niz atributa uključujući cvijeće, lišće, miris, ukupnu teksturu lišća, stabljike i kore ploda, kao i cjelokupnu vizualnu privlačnost. Osim toga, jedinstvene karakteristike kao što su istaknuti trnovi kod Rosa sericea i kaktusa također se mogu smatrati intrigantnim. Naposljetku, svrha iza uzgoja ovih biljaka je pružiti zadovoljstvo i užitak vrtlarima, posjetiteljima i javnim ustanovama.

Preporučujemo