Da bismo očuvali naše zdravlje potrebno je da vodimo računa o onome šta naše tijelo treba a to je prije svega pravilna ishrana i fizička aktivnost. Pored toga važno je obratiti pažnju na sve signale koje nam organizam šalje.
Dr. Petar Seferović, kardiolog, govori o nastanku plućne embolije i ocrtava simptome povezane s trombom. 44-godišnja žena iz Sremske Mitrovice preminula je kod kuće od posljedica krvnog ugruška nakon rutinske operacije slijepog crijeva. Unatoč tome što je otpuštena iz bolnice, povremeno je imala temperaturu i nije primila antitrombotičko liječenje.
- Izvještaji lokalnih medija pokazuju da je njezina smrt povezana s plućnom tromboembolijom, koja vjerojatno potječe od tromba povezanog s nogom za koju je bila zabrinuta. Dr. Petar Seferović, kardiolog, naglašava kako ovakav scenarij nije rijedak i često se događa u postoperativnoj fazi. Napominje da iako postoje standardne procedure, čini se da one nisu ispoštovane u situaciji s ozlijeđenom ženom. Dr. Seferović je objasnio da, iako nema jednostavnog kirurškog zahvata, odgovor leži u pridržavanju predloženih smjernica za prevenciju plućne embolije.
Napomenuo je da je plućna embolija vodeći uzrok smrti među ljudima, nakon srčanog udara, moždanog udara i raka. Naglasio je da je natečena noga primarni pokazatelj tromba, koji je često praćen jakom boli, a često i crvenilom. Ovaj određeni simptom ukazuje da je vena upaljena. „Otok se može manifestirati na raznim područjima, no najčešće nastaje na nogama zbog obilja vena“, navela je liječnica, napominjući dalje kako ultrazvuk služi kao preventiva protiv plućne embolije i tromboze. Dodatno, temperatura može povremeno ukazivati na prisutnost tromba.
Kardiolog je pojasnio da će, ako dođe do značajnije upale, tijelo reagirati povećanjem temperature. “Ključni čimbenik u razvoju tromboze je stanje krvi. Određeni krvni poremećaji povezani su s većom učestalošću tromboze”, zaključio je te preporučio redovito praćenje šećera u krvi, razine kolesterola i krvne slike, uz godišnji pregled ultrazvuk abdomena za osobe mlađe od 40 godina. Tromb, koji je najčešći oblik plućnog ugruška, obično potječe iz vene u nozi ili zdjelici.
Nakon što ti ugrušci uđu u vensku cirkulaciju, putuju do pluća u 65% slučajeva, zahvaćajući desno plućno krilo u 25% slučajeva i lijevo plućno krilo u 10%. Donje regije pluća zahvaćene su četiri puta češće nego gornje regije. Većina tromboembolija ima tendenciju nakupljanja u velikim ili srednjim plućnim arterijama, dok 35% može doći do manjih arterija.
Rijetko, plućna embolija može biti uzrokovana masnom embolijom nakon prijeloma ili embolijom amnionskom tekućinom; inače, ova stanja primarno utječu na plućnu mikrocirkulaciju—sastavljenu od malih žila kao što su arteriole i kapilare—što može dovesti do sindroma respiratornog distresa (ARDS) kod odraslih. Akutna plućna embolija je proces koji se dinamički razvija; kako ugrušci stignu u pluća, počinju se otapati gotovo odmah. Međutim, značajna embolija može dovesti do smrti unutar nekoliko minuta ili sati, često prije nego što dođe do infarkta pluća ili staze tkiva.
U rijetkim slučajevima, embolija se može ponavljati tijekom mjeseci ili godina, što dovodi do postupnog začepljenja plućne arterije, što rezultira kronično povišenim tlakom u plućima, sve većim poteškoćama s disanjem i naknadnim oštećenjem srca, poznatim kao plućno srce. Klinički znakovi plućne embolije su nespecifični i mogu varirati u intenzitetu i učestalosti; mali ugrušci mogu se pojaviti bez simptoma. Kliničke manifestacije obično nastaju iznenada unutar nekoliko minuta, au slučajevima plućnog infarkta mogu se razviti unutar nekoliko sati. Dok simptomi obično traju nekoliko dana, s vremenom se pogoršavaju.
Kratkoća daha je uzrokovana embolijom bez infarkta. Često se vidi specifičan uočljiv izraz lica, praćen ubrzanim i stalnim disanjem. Plućna hipertenzija, karakterizirana povećanim tlakom u plućnim arterijama, može dovesti do jake boli u prsima koja se nalazi ispod prsne kosti ako postane izražena. Mnogi pacijenti imaju simptome kao što su glavobolja, nesvjestica, srčani udar i neurološki problemi zbog smanjenog dotoka krvi u mozak.
Cijanoza, koja se predstavlja kao plavkasto-ljubičasta nijansa lica, obično se javlja samo kod osoba koje su doživjele značajnu plućnu emboliju. Čak i mali ugrušci koji se nalaze u vanjskim dijelovima pluća mogu dovesti do infarkta pluća bez povišenja krvnog tlaka, au takvim slučajevima plućni nalazi izgledaju normalno. Pokazatelji povišenog plućnog tlaka mogu uključivati kašalj, hemoptizu (iskašljavanje krvi), pleuralnu bol i povećanje tjelesne temperature.