Danas imamo priliku da gledamo veliki broj televizijskih kanala a često se nanjima emituju i emisije koje se bave zdravljem u kojima gosruju stručnjaci koji gledaocima daju korisne savjete.
Plućna embolija predstavlja značajan medicinski problem koji nastaje kada se krvni ugrušak, koji se naziva tromb, odvoji od svog izvornog mjesta i prijeđe krvnim žilama do pluća. Dr. Petar Seferović, kardiolog, pojašnjava stanja koja mogu dovesti do plućne embolije i ističe kritične simptome koji mogu signalizirati prisutnost tromba. Nedavni slučaj 44-godišnje žene iz Sremske Mitrovice, koja je podlegla plućnoj emboliji nakon uklanjanja slijepog crijeva, aktualizirao je ovu zdravstvenu problematiku u javnosti, ističući nužnost što brže dijagnosticiranja i intervencije.
U ovoj nesretnoj situaciji žena je podlegla plućnoj emboliji koja je nastala zbog krvnog ugruška u nozi. Ovaj tromb je migrirao kroz krvožilni sustav, naposljetku dospjevši u pluća, gdje je začepio krvne žile i doveo do njezine smrti. Dr. Seferović ističe da su takve pojave, nažalost, dosta zastupljene, posebno u postoperativnoj fazi kada je organizam pacijenta ugrožen i podložniji stvaranju ugrušaka. U ovom slučaju žena nije primila odgovarajuću antitrombotsku terapiju koja je možda spriječila razvoj tromba.
Dr. Seferović napominje da ovakvi slučajevi nisu rijetki, jer se čini da u konkretnom slučaju nisu u potpunosti ispoštovani utvrđeni protokoli i smjernice za prevenciju tromboze. Ovi protokoli obuhvaćaju preventivne strategije, uključujući primjenu antitrombotičkih lijekova i dosljedno praćenje pacijenata nakon kirurških zahvata. Dr. Seferović pojašnjava da su simptomi vezani uz trombozu i plućnu emboliju jasno prepoznatljivi. Dominantni pokazatelji uključuju otečene noge, koje se također mogu manifestirati bolovima i crvenilom.
Takvi simptomi često ukazuju na prisutnost upale unutar vene, koja se naziva tromboflebitis, potencijalno signalizirajući pojavu tromba. Iako se oteklina može manifestirati na više dijelova tijela, uglavnom zahvaća noge, što se može pripisati širokoj mreži vena u tom području. Važno je napomenuti da prisutnost tromba može dovesti do povišenja tjelesne temperature. Upalni odgovor izazvan trombom može dovesti do promjene temperature, što može poslužiti kao jedan od početnih pokazatelja potencijalno opasnog stanja.
- Kardiologinja ističe da je ključna prevencija tromboze i plućne embolije. Jedan od najvažnijih dijagnostičkih instrumenata za ranu identifikaciju tromba je ultrazvuk, jer olakšava promatranje krvnih žila i otkrivanje potencijalnih ugrušaka prije njihove eskalacije u značajnu opasnost. Kada se koristi uz odgovarajuću terapiju, ultrazvuk može uvelike smanjiti rizik od plućne embolije. Dr. Seferović dalje ističe da su hematološki poremećaji, uz ukupno stanje krvi, prvenstvene determinante učestalosti tromboze. Varijacije u sastavu krvi mogu povećati vjerojatnost stvaranja tromba, zbog čega je bitno pažljivo pratiti ove parametre.
Osobe mlađe od 40 godina kardiolog savjetuje dosljedno praćenje niza bitnih zdravstvenih parametara: Godišnje mjerenje šećera u krvi, razine kolesterola, kompletna krvna slika i ultrazvuk abdomena služe kao preventivne mjere koje olakšavaju rano otkrivanje zdravstvenih problema, koji mogu povećati rizik od tromboze i posljedično plućne embolije. Plućna embolija predstavlja značajnu prijetnju; međutim, rizik od smrtnosti može se značajno smanjiti učinkovitom prevencijom i brzim prepoznavanjem simptoma.
Tijekom postoperativne faze, kada je vjerojatnost stvaranja tromba na vrhuncu, pridržavanje utvrđenih smjernica i protokola ključno je u sprječavanju takvih strašnih ishoda. Dr. Petar Seferović ističe nužnost prevencije, dosljednog liječničkog nadzora i opreza prema simptomima koji upućuju na postojanje krvnih ugrušaka.