Jučer je cijelu regiju šokirala vijest o nesretnom slučaju u kojem je skoro cijela porodica izgubila život u Srbiji i zbog toga je proglašena i trodnevna žalost. U nastavku saznajte detalje.
Na obiteljskom imanju u okolici Topole dogodila se nesvakidašnja tragedija koja je rezultirala smrću pet osoba u septičkoj jami. Na obiteljskom imanju u okolici Topole dogodio se tragičan i nezapamćen događaj koji je rezultirao gubitkom pet života. Incident se dogodio kada je osoba upala u septičku jamu, zbog čega su je susjedi pokušali spasiti. Amonijak je bezbojan i alkalni spoj poznat po svom jakom mirisu i iritirajućem djelovanju na oči, nos i grlo.
- Iako u malim količinama predstavlja minimalnu opasnost, veće koncentracije mogu dovesti do značajnih zdravstvenih problema. Unatoč sve manjoj upotrebi, amonijak je još uvijek sastavni dio raznih proizvoda za čišćenje, obično čineći oko 5% njihove formulacije, a prisutan je u rashladnim sustavima, kozmetici, bojama, sapunima i deterdžentima. Komercijalno je dostupan u koncentracijama u rasponu od 27% do 30%, na kojoj razini ima potencijal izazvati kemijske opekline i druge ozbiljne posljedice.
Osim toga, značajne količine amonijaka stvaraju se tijekom razgradnje organskih materijala, poput stajnjaka, što je česta pojava na farmama. Manifestacije trovanja amonijakom mogu predstavljati značajan rizik, posebno za pojedince zaposlene u sektorima u kojima se koristi amonijak. Simptomi se pojavljuju unutar nekoliko minuta nakon izlaganja i mogu uključivati:
Simptomi mogu uključivati slabost mišića, konvulzije, povećanu motoričku aktivnost, oštećenje sluha, bol tijekom gutanja, kserostomiju, osjećaj peckanja i oticanje usana, kašalj, dispneju, stezanje u prsima, suzne i bolne oči, mogući gubitak vida, tahikardiju, gubitak svijesti, mučninu, povraćanje, retrosternalnu bol, proljev i mokrenje zadržavanje. U težim slučajevima, osobito nakon udisanja koncentriranog amonijaka ili gutanja, postoji opasnost od oštećenja pluća, probavnog trakta, vida, au ekstremnim slučajevima može nastupiti i smrt.
U slučajevima trovanja amonijakom, prioritet je odmah prekinuti izlaganje plinu i premjestiti osobu u prostor sa svježim zrakom. U slučaju gutanja, preporučuje se popiti čašu mlijeka ili vode. Ako amonijak dođe u dodir s kožom, potrebno je zahvaćeno područje dobro isprati velikom količinom vode. Osim toga, udisanje vodene pare može pružiti olakšanje. Ako ozlijeđeni prestane disati, potrebno je odmah započeti s oživljavanjem i bez odgađanja pozvati hitnu medicinsku pomoć.
Po dolasku u bolnicu za slučaj će biti angažirani različiti stručnjaci, uključujući pulmologa, gastroenterologa i dermatologa, a liječenje će biti simptomatsko zbog nepostojanja specifičnog protuotrova. Prevencija zahtijeva rigorozno pridržavanje sigurnosnih propisa pri rukovanju amonijakom, temeljito ispitivanje kemijskih oznaka i osiguravanje da su opasni materijali pohranjeni izvan dohvata djece. Bitne komponente u sprječavanju nezgoda u poljoprivrednim i industrijskim okruženjima uključuju korištenje zaštitne opreme i odgovarajuće ventilacije.
Bonus tekst:
Poznat po svom snažnom okusu i mirisu, češnjak je jedna od najstarijih ljekovitih biljaka i značajno je utjecao na globalnu kulturu i prirodne prakse liječenja kroz povijest. S nasljeđem koje premašuje pet tisućljeća, češnjak potječe iz središnje Azije prije nego što se proširio u razne dijelove svijeta. Bogata hranjivim tvarima jača imunitet i pruža brojne zdravstvene dobrobiti. Glavni aktivni spoj u češnjaku, alicin, poznat je po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim svojstvima.
U staroegipatskoj kulturi češnjak je imao veliki značaj i smatran je svetom biljkom. Davali su ga robovima kako bi povećali njihovu snagu i izdržljivost, a njegovo prisustvo otkriveno je čak iu grobnicama faraona. I u staroj Grčkoj i u Rimu, sportaši su uzimali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici koristili prije odlaska u bitku kako bi poboljšali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao u Indiju i Kinu, gdje je stekao priznanje za svoja terapeutska svojstva.
S obzirom na svoju kulinarsku i medicinsku upotrebu, češnjak je nezaobilazan sastojak svakog kućanstva i obroka, a služi i kao neizostavni začin gotovo svim jelima. Trenutno ga mnogi pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv brojnih bolesti. Preporuča se dosljedna konzumacija u sirovom obliku, a loš zadah može se ublažiti upotrebom soka od limuna, jabuke, soka od mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave ili kombinacijom s maslinovim uljem.