U skoro svakom domu u našoj regiji domaćice uzgajaju ukrasno cvijeće a orhideja se smatra jednom od najljepših. Njeni cvjetovi mogu biti raznih boja a da bi ih bilo što više potrebno je znati neke trikove.
Orhideje su zadivljujuće cvijeće koje može uljepšati svaki unutarnji prostor. Ipak, povremeno im lišće može postati žuto i lomljivo, što ukazuje na moguće probleme s korijenom ili nedovoljnu pozornost. Danas predstavljamo jednostavan i praktičan vodič za oživljavanje orhideja i osiguravanje njihovog zdravlja i vitalnosti. Slijedeći savjete s YouTube kanala Mổo ẹo số động, vaše će orhideje izgledati ljepše nego ikad prije.
- Korak 1: Uklanjanje oštećenih dijelova biljke. Kada imate posla s orhidejom čije lišće žuti i suši ili ima oštećeno korijenje, bitno je ukloniti ta zahvaćena područja. Započnite uklanjanjem požutjelog ili pokvarenog lišća s biljke. Nakon što ste skinuli oštećene dijelove, temeljito isperite orhideju kako biste uklonili svu prljavštinu i moguće patogene. Korak 2: Priprema rižine vode Rižina voda sadrži visoku koncentraciju vitamina B koji su korisni za razvoj orhideja.
Za pripremu skupite 3 žlice riže i 500 mililitara vode. Temeljito operite rižu i ostavite je da se namače u vodi otprilike 30 minuta. Kada vrijeme istekne, procijedite vodu jer ćemo ovu rižinu vodu iskoristiti za sljedeće korake. Korak 3: Njega lišća i korijena Koristite nježne pamučne štapiće za nanošenje rižine vode na lišće orhideje. Ova voda lišću daje esencijalne hranjive tvari i pomaže u njihovom oporavku od štete koju nanose insekti ili gljivice.
Ostavite rižinu vodu da odstoji na biljci 30 minuta, jer će to pomoći orhidejama da brže pomlade svoje korijenje. Preostala voda od riže može se iskoristiti za zamagljivanje lišća, pomažući u prevenciji insekata i razvoja plijesni. Ne zaboravite također zamagliti donje strane lišća za potpunu zaštitu. Korak 4: Upotreba češnjaka kao zaštite Češnjak posjeduje snažna antibakterijska i antiseptička svojstva koja mogu zaštititi orhideje od štetnih mikroorganizama.
Uzmite jedan češanj češnjaka i pohranite ga na hladnom i suhom mjestu jedan dan kako bi se njegovi aktivni spojevi oslobodili. Možete ga naknadno primijeniti za sanaciju ozlijeđenih područja biljke. Korak 5: Odgovarajuća njega i postavljanje Postavite orhideju na svijetlo mjesto, izbjegavajući izravno izlaganje sunčevoj svjetlosti. Pobrinite se da biljka dobije dovoljno vlage, ali izbjegavajte pretjerano zalijevanje. Kada koristite tehniku plastične čaše i pamučnog jastučića, pazite da voda ne dodiruje izravno bazu biljke; umjesto toga, trebao bi se apsorbirati isključivo kroz pamuk.
Pazite da voda ne ostane prljava dulje vrijeme; ako se dogodi, zamijenite je i stavite orhideju na suho, dobro prozračeno mjesto. Primjenom ove tehnike svaka dva tjedna, vaša će orhideja brzo ozdraviti i razviti snažno korijenje i lišće. Orhideje će brže napredovati i proizvoditi živopisne, zapanjujuće cvjetove. Možete očekivati početne rezultate, uključujući snažno korijenje i svježe lišće, nakon razdoblja od 40 dana. Uzgoj orhideja prilično je jednostavan.
Bilo da ste nedavno nabavili svoju prvu orhideju i osjećate se preplavljeni mnoštvom informacija ili jednostavno uživate u istraživanju detalja o svojim voljenim sobnim biljkama, ovaj tekst nudi bitne smjernice o njezi i uzgoju orhideja. Osim toga, otkrit ćete nekoliko savjeta za poboljšanje zdravlja vaših orhideja. Prije svega, on nastoji razotkriti uobičajenu zabludu: “Orhideje je teško njegovati.”
Ovo je daleko od točnog, jer orhideje su biljke koje, nakon što naučite kako ih uzgajati, ne zahtijevaju previše vremena ili pažnje. Kako bih vam pojednostavio život i olakšao proces, odlučio sam podijeliti sva svoja iskustva u ovom tekstu. Većina nas je vjerojatno svjesna da orhideje zahtijevaju drugačiji pristup zalijevanju u usporedbi s drugim biljkama. Zbog jedinstvene strukture njihovog supstrata za uzgoj, bitno je promijeniti način na koji ih zalijevamo.
Na primjer, kokosov supstrat ne može apsorbirati dovoljno vlage u roku od jedne minute da adekvatno hidratizira orhideju, niti se orhideja može pretjerano zasititi u tom vremenskom okviru. Ipak, pravilnim zalijevanjem ovog supstrata, on će učinkovitije zadržavati vlagu, što dovodi do smanjenja učestalosti kojom moramo zalijevati naše botaničke pratioce.