Veliki broj ososba ima problema sa mokrenjem a oni koji su stariji često imaju ovu fiziološku potrebu nekoliko puta i tokom noći što im remeti san. Godinama dolazi do promjena na našim organima koji rade sve slabije i potrebno je o tome povesti računa.

Duboko utječući na kvalitetu života, neugodan simptom učestalog mokrenja može biti prilično težak. U većini slučajeva, ova nelagoda proizlazi ili iz benignog povećanja prostate ili upale prostate. Dok se općenito vjeruje da povećanje prostate prvenstveno pogađa starije osobe, podaci pokazuju da upala prostate uglavnom pogađa mlađe muškarce. Pojava povećanja prostate kod mladih osoba znatno je rjeđa.

Tipično, povećanje prostate, medicinski poznato kao benigna hiperplazija prostate, opaža se kod osoba starijih od pedeset godina. Procjenjuje se da će se gotovo polovica muškaraca u šezdesetima susresti s povećanom prostatom. Jedan od mogućih znakova ovog stanja je povećana učestalost mokrenja, kako danju tako i noću. Prostatitis, stanje obilježeno upalom prostate, može se pripisati nekoliko različitih čimbenika.

Primarni uzroci obično uključuju bakterijske infekcije, mehaničke ozljede ili autoimune poremećaje. Nije neuobičajeno da pojedinci ne osjete nikakve simptome, ali kada se pojave, često se pojave iznenada i nemaju specifičnosti. Uobičajeni simptomi mogu uključivati ​​nelagodu tijekom mokrenja, česte nagone za mokrenjem, poteškoće s mokrenjem, iscjedak iz uretre i prisutnost vrućice.

Česta je pojava nelagode i osjećaja vatre tijekom mokrenja. Od iznimne je važnosti pomno pratiti svaku upalu koja se pojavi nakon početnih znakova, budući da komplikacije koje mogu proizaći iz ovog stanja mogu dovesti do steriliteta. Obično se slučajevi dugotrajne upale prostate klasificiraju kao kronični ako traju dulje od tri tjedna.

  • Nakon početne pojave, može se pojaviti niz simptoma, kao što je povećana učestalost mokrenja s malim količinama, prisutnost krvi ili iscjetka, umjerena do jaka nelagoda ispod ili iza penisa, osjećaj pečenja, smanjena ejakulacija ili čak poteškoće s erektilna funkcija. Upala mokraćnog mjehura također može biti posljedica prostatitisa u brojnim slučajevima.

Došlo je do značajnog smanjenja učestalosti mokrenja, osobito tijekom noći, popraćeno povećanjem protoka urina. Došlo je do značajnog poboljšanja u učestalosti mokrenja, osobito noću, uz uočeno značajno smanjenje. Protok urina također je pokazao značajno poboljšanje. Osim toga, vidljivo je smanjenje nelagode u području prepona.

Liječenje učestalog mokrenja u slučajevima prostatitisa uključuje sveobuhvatan pristup koji uključuje provođenje urinokulture, procjenu prostate i analizu laboratorijskih uzoraka. Uobičajene preporuke uključuju smanjenje tjelesne temperature, osiguravanje dovoljnog odmora i povećanje potrošnje tekućine. Dijagnoza kroničnog prostatitisa predstavlja teži zadatak, jer uključuje pregled tkiva prostate kojem je teško pristupiti i procijeniti, uz ograničenu pouzdanost laboratorijskih analiza.

Iako često daje negativne rezultate, urinokultura ne uspijeva ublažiti upornu upalu. U tim slučajevima liječnici obično propisuju antibiotike za rješavanje upale koja je u tijeku i ciljanje na glavni uzrok. Prvi korak je davanje prioriteta promjeni prehrambenih navika, nakon čega slijedi implementacija personaliziranog plana prehrane i prilagođavanje vašeg životnog stila kako bi se zadovoljile rastuće potrebe vašeg tijela.

Razlog za to je što posjeduju diuretička svojstva, koja ne umanjuju potrebu za čestim mokrenjem. Nadalje, dim cigarete može pogoršati iritaciju mokraćnog mjehura. Smanjenje tjelesne težine može ublažiti opterećenje mokraćnog mjehura, budući da prekomjerna tjelesna težina često igra značajnu ulogu. Preporuča se učestalo mokrenje jer se na taj način može spriječiti nakupljanje urina i razmnožavanje bakterija unutar urinarnog trakta.

Kako biste ublažili zatvor i pritisak na mjehur, korisno je u svoju prehranu uključiti hranu bogatu vlaknima. Nadalje, preporučljivo je u dnevni režim uključiti vitamine A, C i E, kao i magnezij, selen i cink. U potrazi za olakšanjem, začinjena kuhinja može predstavljati ogroman izazov. Znanstveno je dokazano da su svježe rajčice iznimno učinkovite u borbi protiv bolesti povezanih s prostatom i mokraćnim sustavom.

Vibrantno voće sadrži visoku koncentraciju likopena, nevjerojatno snažnog antioksidansa poznatog po svojim povoljnim svojstvima. Rajčice ne samo da pružaju ugodan kulinarski doživljaj koji pomaže u smanjenju učestalog mokrenja, već imaju i preventivni učinak na prostatu, nudeći značajne prednosti.

Preporučujemo