Iako je tehnologija i nauka pa samim tim i medicina vrtoglavo napredovala zadnjih godina još uvijek nije pronađenlijek za opaku bolest. Rak se javlja u preko 200 oblika o može zahvatiti svaki rgan u našem tijelu.

Dr. Morana Brkljačić, pišući za dnveno.hr, objašnjava da je primarna uloga probavnog sustava izvlačenje esencijalnih hranjivih tvari, uključujući vitamine, minerale, ugljikohidrate, masti, bjelančevine i vodu iz konzumirane hrane. Istovremeno, zadržava otpadne tvari dok se ne izbace iz tijela. Ovaj složeni sustav sastoji se od jednjaka, želuca, te tankog i debelog crijeva.

  • Postoje dvije glavne podjele kada je u pitanju anatomska klasifikacija crijeva. Prvo je tanko crijevo koje se sastoji od duodenuma, jejunuma i ileuma. Drugi dio je debelo crijevo, koje se dalje može rastaviti na cekum, debelo crijevo (uključujući uzlazni, poprečni, silazni i sigmoidni dio), rektum i analni kanal. Tanko crijevo je dugačko oko 7 metara, a debelo oko 1,5 metar. Svaki dio crijeva ima različite strukturne karakteristike i služi određenim svrhama.

Tanko crijevo se sastoji od tri različite komponente u svom sastavu. Duodenum, nazvan po svojoj širini koja je jednaka dvanaest palaca, služi kao prostor za skladištenje probavnih tekućina iz jetre, gušterače i žučnog mjehura. Nakon dvanaesnika, jejunum, koji se proteže 2-8 metara, služi kao mjesto gdje se hrana potpuno probavlja. Izveden iz latinskog, izraz “jejunum” označava glad, jer ovaj dio crijeva ostaje uglavnom prazan dulje vrijeme. Na kraju, ileum, duljine otprilike 4 metra, olakšava apsorpciju probavljenih hranjivih tvari u krvotok.

Igrajući ključnu ulogu u probavnom sustavu, tanko crijevo preuzima vitalnu zadaću potpune obrade probavljene hrane, pretvarajući je u tekući oblik koji se može apsorbirati u krvotok. Nakon što jedinka navrši pet godina, njezino tanko crijevo proteže se otprilike pet do šest metara. Nakon početne probave koja se odvija u želucu, hrana se dalje razgrađuje unutar prvog dijela tankog crijeva, poznatog kao dvanaesnik, prije nego što napreduje prema debelom crijevu.

Tanko crijevo olakšava kretanje hrane kroz proces koji se naziva peristaltika, a koji uključuje niz mišićnih kontrakcija. Dok želudac prvenstveno upravlja probavom proteina u peptide i aminokiseline, tanko crijevo također igra značajnu ulogu u ovom procesu. Štoviše, većina kemijskih reakcija događa se unutar ovog segmenta probavnog trakta. Peptidi se razgrađuju u aminokiseline, lipidi se pretvaraju u masne kiseline i glicerol, a ugljikohidrati se pretvaraju u jednostavnije šećere, poput glukoze.

Debelo crijevo, koje se također naziva i debelo crijevo, sastoji se od četiri različita dijela: uzlaznog debelog crijeva (colon ascendens), poprečnog debelog crijeva (colon transversus), silaznog debelog crijeva (colon descendens) i sigmoidnog debelog crijeva (colon sigmoideum ). Poredani u gracioznom luku, ovi segmenti neprimjetno prelaze iz jednog u drugi. U početku smješteno desno od tankog crijeva, debelo crijevo postupno se penje i napreduje, pomičući se ulijevo dok se na kraju ne smjesti ispod njega.

Nakon što je proces probave završen, sva preostala neprobavljena hrana odlazi u debelo crijevo, gdje se odvija apsorpcija vode i gdje se pohranjuju ostaci hrane koji su se počeli raspadati. Na spoju tankog crijeva, također poznatog kao intestinum tenue na latinskom, i debelog crijeva nalazi se zalistak poznat kao Bauchini ili valva ileocecalis na latinskom.

Ovaj ventil služi kao zaštitna barijera, osiguravajući da se probavljeni sadržaj ne vrati natrag u tanko crijevo. Nadalje, važno je spomenuti da slijepo crijevo u svojoj osnovi sadrži crvoliku strukturu, koja se na latinskom naziva appendix vermiformis, često pogrešno identificirana kao samo slijepo crijevo.

Preporučujemo