Ljudi su još od davnina upoznati sa ljekovitošću pojedinih biljaka i postoji izreka da u prirodi za svaku boljku raste jedan cvijet. Danas govorimo o čaju koje g su naši stari spremali da bi izliječili kašalj.

Dolaskom jeseni bilježi se porast prevalencije virusa, posebice respiratornih. Kako bi ublažili kašalj, mnogi se pojedinci okreću različitim lijekovima, a učinkovitima se mogu pokazati i prirodni lijekovi. Kumin, prirodna biljka, zauzima posebno mjesto među biljkama. Stari Egipćani među prvima su prepoznali djelotvornost sjemenki crnog kima, upotrijebivši ih za proizvodnju ljekovitog ulja.

Pojedinci s istoka tvrdili su da crni kim može liječiti sve bolesti, osim smrti. Ovaj začin obiluje eteričnim uljima, raznim masnim kiselinama i vitaminom C. Istraživanja koja su proveli znanstvenici pokazuju da bi crni kim mogao biti učinkovit u rješavanju ili ublažavanju 600 različitih zdravstvenih problema i bolesti. Postoji više načina za njegovu primjenu u liječenju: ulje se može koristiti, pripremati ga kao čaj ili se sjemenke kumina mogu koristiti u salatama ili raznim jelima.

Kumin ima svojstva koja su analgetska, antibakterijska, protuupalna i antivirusna. Njegov jedinstveni sastav pomaže u oporavku jetre, podržava detoksikaciju, poboljšava rad bubrega i pomaže u regulaciji krvnog tlaka i razine kolesterola. Nadalje, kumin potiče stimulaciju apetita, ublažava probavne probleme, smanjuje nadutost i ublažava grčeve u želucu. Studije pokazuju da pozitivno utječe na dijabetes i pomaže u snižavanju razine šećera u krvi.

  • Nadalje, pacijenti s rakom pokazali su usporedive pozitivne odgovore. Njegova jaka antioksidativna svojstva uvelike jačaju imunološki sustav, što je posebno korisno za one koji primaju kemoterapiju, jer ubrzava vrijeme oporavka i povećava učinkovitost liječenja. Crni kim igra vitalnu ulogu u regeneraciji plućnog tkiva, pročišćavanju dišnih puteva i jačanju plućnih funkcija.

Za liječenje bronhitisa i kašlja možete napraviti čaj od crnog kima tako da pomiješate jednu veliku žlicu crnog kima, jednu malu žličicu kamilice i pola male žličice sjemenki anisa u šalici tople vode. Pustite da smjesa odstoji 10 minuta, zatim je procijedite, dodajte med za slatkoću i pijte više puta tijekom dana. Sirup za ublažavanje simptoma astme. Pomiješajte malu žlicu nasjeckanog crnog kima s dva zgnječena češnja češnjaka i dvije žlice meda. Uzimajte jednu malu žlicu ove mješavine svako jutro na prazan želudac tijekom tri tjedna.

DODATNI TEKST:

Konzumacija dvije žlice meda dnevno: zdravstvene prednosti koje bi vas mogle iznenaditi. Med je odavno poznat kao prirodni zaslađivač i lijek za razne zdravstvene probleme. Ipak, tek su nedavno studije otkrile koliko med može značajno pomoći u kontroli razine šećera i kolesterola u krvi. Posebno su fascinantni rezultati istraživanja provedenog na Sveučilištu u Torontu, koji su otkrili iznenađujuće prednosti povezane s konzumacijom sirovog meda.

Istraživanje koje se fokusira na učinke meda na kardiometaboličke čimbenike detaljno je opisano u studiji objavljenoj u časopisu Nutritional Reviews, koja je analizirala 18 kontroliranih ispitivanja s više od 1100 sudionika. Svako ispitivanje trajalo je dva mjeseca, tijekom kojih su sudionici dnevno unosili dvije žličice meda. Svrha ove studije bila je procijeniti utjecaj meda na čimbenike rizika za kardiovaskularno zdravlje, poput razine šećera i kolesterola.

Rezultati su pokazali povećanje razine šećera i kolesterola. Istraživanja pokazuju da konzumacija meda može pozitivno utjecati na zdravlje srca. Sudionici su pokazali smanjenje razine “lošeg” LDL kolesterola i povećanje razine “dobrog” HDL kolesterola. Nadalje, med je igrao ulogu u regulaciji razine šećera u krvi; važno je napomenuti da su najznačajnije dobrobiti primijećene kod onih koji su konzumirali sirovi, neprerađeni med.

 

Prednosti sirovog meda Sirovi med zadržava svoje inherentne hranjive tvari i antioksidanse, što ga čini mnogo korisnijim od prerađenog meda. Bogata je flavonoidima i fenolnim spojevima, antioksidansima koji pomažu u smanjenju rizika od srčanih bolesti, sprječavaju stvaranje krvnih ugrušaka i štite stanice od oksidativnog stresa. Nutricionistica Catherine Hervasio navodi da sirovi med nije podvrgnut procesima koji mogu oduzeti vitalne hranjive tvari, za razliku od prerađenog meda.

Preporučujemo