Održavanje optimalne težine je jako zahtijevno posebno kako ulazimo u godine. Kada su u pitanju žene one doživljavaju i menopauzu u kojoj dolazi do disbalansa hormona i mnogih drugih promjena koje utiču na tijelo.

Žene u menopauzi koje žele skinuti koji kilogram mogu imati velike koristi od uključivanja ove namirnice u svoju prehranu. Ključ leži u unosu nevjerojatno hranjive keto namirnice – avokada. Ova snažna tajna može pomoći u mršavljenju i promicanju cjelokupnog zdravlja. Kontrola tjelesne težine može predstavljati izazov za mnoge žene dok prolaze kroz menopauzu.

Iako se općenito vjeruje da su za to krivi loši izbori prehrane i sjedilački način života, važno je prepoznati da hormonalne fluktuacije također mogu doprinijeti neželjenim promjenama u sastavu tijela. Kako se razine estrogena i progesterona smanjuju, vjerojatnost debljanja postaje sve izraženija.

Za prevenciju pretilosti ključno je održavati dobro uravnoteženu prehranu, redovito se baviti tjelesnom aktivnošću i uključiti postupke detoksikacije. Određenu hranu, uključujući šećer, masnu i slanu hranu te brzu hranu, treba izbjegavati. Nasuprot tome, postoje posebne namirnice koje se visoko preporučuju za pomoć pri mršavljenju. Među njima se ističe moćni avokado.

Unatoč tome što sadrži manso i ima 234 kalorije, jedenje srednjeg avokada ne dovodi do debljanja. Ova superhrana nudi jedinstvenu mješavinu masnoće i vlakana, za koju je dokazano da potiče dugotrajnu sitost i smanjuje apetit. Prema nalazima studije, pojedinci koji su uključili avokado u svoju prehranu doživjeli su smanjen ukupni unos kalorija i konzumirali su manje kalorija posebno tijekom ručka, što je dovelo do uspješnog mršavljenja.

  • Nadalje, vjeruje se da avokado posjeduje svojstva koja pomažu u održavanju zdrave ravnoteže estrogena u tijelu. Mannoheptuloza, šećer koji se nalazi u avokadu, igra ključnu ulogu u poboljšanju iskorištenja inzulina i borbi protiv inzulinske rezistencije. Avokado, sa svojom idealnom mješavinom biljnih masti, vlakana i ugljikohidrata, učinkovito potiče vaše tijelo da pojača sagorijevanje masti.

Prestanak menstruacije, obično poznat kao menopauza, označava kraj reproduktivne faze žene i prirodni je dio procesa starenja. To se događa zbog slabljenja funkcije jajnika, što dovodi do smanjene proizvodnje primarnih ženskih spolnih hormona, estrogena i progesterona.

Unutar jajnika postoje folikuli smješteni u vanjskom sloju ili korteksu, koji su vrećice ispunjene tekućinom u kojima se nalaze jajne stanice. Svaki mjesec počinje se razvijati različit broj jajnih stanica, obično između 3 i 10, ali samo jedna u potpunosti sazrijeva i oslobađa se u jajovod kroz puknuće folikula, proces poznat kao ovulacija.

Tijekom procesa sazrijevanja, folikuli u tijelu žene oslobađaju hormone koji igraju ključnu ulogu u razvoju njenog menstrualnog ciklusa. Za razliku od muškog reproduktivnog sustava, gdje se novi spermatozoidi kontinuirano proizvode sve do kasnijih godina života, žene stalno troše svoje folikule tijekom života.

Kako se smanjuje broj folikula, tako se smanjuje i funkcija jajnika. Jajnik doživljava početak starenja čak i prije rođenja, budući da u ovoj fazi sadrži najveći broj folikula. Do 20. tjedna trudnoće, broj folikula doseže svoj vrhunac od približno 7 milijuna. Međutim, taj se broj značajno smanjuje do trenutka rođenja, smanjujući se na oko 1 do 2 milijuna. Opadanje folikula nastavlja se tijekom cijelog djetinjstva, što rezultira približno 200-300 tisuća folikula do početka puberteta i prvog menstrualnog ciklusa.

Procjenjuje se da će prosječna žena proći oko 380 do 400 menstrualnih ciklusa u svom reproduktivnom vijeku, oslobađajući oko 400 zrelih jajašaca tijekom ovulacije. Ovaj proces sazrijevanja troši otprilike 15 do 20 tisuća folikula. Kako žene navrše 40 godina, broj folikula se dodatno smanjuje, što dovodi do povećanja neredovitih menstrualnih ciklusa.

Menopauza nastupa kada se iscrpi ženina rezerva folikula, također poznatih kao jajne stanice. Ovaj prestanak menstrualnog ciklusa dovodi do prekida proizvodnje hormona, što rezultira nizom kliničkih simptoma. Tkiva koja se uvelike oslanjaju na hormone, posebice estrogen, najosjetljivija su na ove promjene.

Ta tkiva uključuju mozak, kožu, sluznice, urogenitalni sustav, kosti i krvne žile. Nastale promjene u tijelu značajno utječu na kvalitetu života žene i, što je još važnije, povećavaju rizik od razvoja kroničnih bolesti poput kardiovaskularnih bolesti, osteoporoze i senilne demencije.

Preporučujemo