Grčevi predstavljaju intenzivnu i bolnu kontrakciju mišića koja se iznenada pojavljuje, traje od nekoliko sekundi do minuta, i najčešće zahvata noge. Ovi grčevi mogu nastati u bilo koje doba dana i često su rezultat nedostatka minerala i vitamina u organizmu. Ukoliko se grčevi javljaju sporadično, obično nema potrebe za zabrinutošću. Međutim, ukoliko se često pojavljuju, spontano ili čak tokom mirovanja, neophodno je istražiti razloge njihovog nastanka i preduzeti određene korake kako bi se otklonili.Jeste li znali da običan glicerin može pružiti značajnu pomoć kada su u pitanju grčevi u nogama? Možda će vas iznenaditi, ali glicerin ima raznovrsne primene i može vam pomoći u najrazličitijim situacijama.Glicerin se koristi za ublažavanje grčeva u nogama. Ova bistra tečnost, često korišćena u proizvodnji sapuna i drugih proizvoda za ličnu higijenu, može se nabaviti u apoteci. Utrljajte glicerin na mišiće nogu kao losion pre odlaska na spavanje, koristeći lagane pokrete.

 

 

Zahvaljujući glicerinu, noćni grčevi neće biti neprijatnost, a koža će postati meka i nežna.Za one koji pate od noćnih grčeva u nogama, glicerin pruža jednostavan način ublažavanja boli. Da biste smanjili nelagodnost, slijedite ove korake: Kada se pojavi grč u nogama, pokušajte uhvatiti nožne prste rukama i odlučno ih povucite prema sebi. Iako može biti bolno, nastojte zadržati ovaj položaj. Istovremeno masirajte mišiće potkoljenice. Bol će brzo popustiti.Osobe koje često doživljavaju grčeve u mišićima nogu trebaju redovno prakticirati vježbe istezanja stopala tokom dana kako bi opustile mišićna vlakna i spriječile pojavu grčeva.Liječenje bi se trebalo fokusirati na preventivne mjere kao što su izbjegavanje pretjeranog umora, održavanje adekvatne hidratacije i elektrolita, te pravilna ishrana. Uzimanje magnezijuma može pridonijeti olakšanju boli jer pomaže u opuštanju mišića i pruža dugoročne benefite.

 

 

Glicerin, poznat i kao glicerol, je organski spoj koji se javlja kao bistra, bezmirisna i želatinasta tekućina slatkog okusa. Moguće ga je dobiti fermentacijom šećera ili kroz sintezu, kao što je metoda šećernog vrenja iz propilena, hidroliza (razgradnja molekula kovalentnih spojeva uz prisustvo vode) ili iz masti (biljnih ili životinjskih). Kada se nanese na kožu, osjeti se blaga toplina, jer glicerin djeluje kao humektant, privlačeći vlagu i smanjujući gubitak vlage u koži. Ova svojstva potiču egzotermnu reakciju, stvarajući osjećaj topline nakon nanošenja. Važno je napomenuti da glicerin nije štetan za kožu, a ključ su molekule glicerina koje, kao alkohol, formiraju strukturu poput krune s tri kapljice alkohola na vrhu i tri ugljika u bazi, omogućujući mu zadržavanje velike količine vode.Praktički ne postoji kozmetički proizvod koji ne sadrži glicerin. Ako trenutno uzmete bilo koji kozmetički proizvod i pregledate sastojke, primijetit ćete prisustvo ovog sastojka. Glicerin se koristi u regeneratorima za kosu, kremama za njegu kože, sredstvima za sunčanje, ispiranjem (proizvodima za oralnu higijenu), kupkama, proizvodima za bebe, losionima, parfemima, čak i u sprejevima za kosu, dezodoransima, kremama za brijanje, sapunima, itd.Osim očuvanja hidratacije i vlažnosti kože, glicerin ima niz dodatnih prednosti:
– Pruža zaštitu od iritacija kože
– Njeguje suhu kožu, pružajući joj mekoću i podatnost
– Ojačava kožu, čineći je snažnijom i glađom
– Povećava prodiranje drugih sastojaka u dublje slojeve kože
– Unapređuje otpornost kože, pružajući joj mladenački izgled
– Sudjeluje u aktivnosti akvaporina na površini kože (akvaporini su proteini koji olakšavaju protok  vitalnih hidratantnih supstanci na površini kože)
– Sprječava ljuštenje kože
– Poboljšava strukturu i izgled kože
– Pomaže u sazrijevanju stanica kože
– Povećava elastičnost kože
– Potiče zacjeljivanje kože u slučaju rana
– Može se koristiti kao sredstvo za čišćenje kože

 

Preporučujemo