U vrijeme ekonomske krize koja traje u cijelom svijetu i koja je sve veća veliki broj građana se bori da preživi i jedva spaja kraj sa krajem. Svakog mjeseca, nam s druge strane dolaze računi koje moramo platiti a i oni su svaki put sve veći. 

  • Uplate za komunalne usluge, struju, kablovsku televiziju, mobilnu i fiksnu telefoniju koje građani duguju moraju biti izmirene u roku od godinu dana. Međutim, treba napomenuti da se dug i dalje može naplatiti čak i nakon prethodno navedenog jednogodišnjeg roka. Kako bi spriječili prinudnu naplatu, potrošači imaju mogućnost da podnesu reklamaciju u predviđenom roku.

Nadalje, prema zakonu, dužnici nisu dužni da potraže zastarjela potraživanja i ponovo aktiviraju usluge nakon perioda od godinu dana.

Mladen Alfirović, predstavnik Nacionalne organizacije potrošača Srbije, pojašnjava da će, u skladu sa Zakonom o obligacionim odnosima, sve dugovane mesečne usluge prestati u roku od godinu dana.

Neophodno je zadržati dokaz o uplati u trajanju od 12 mjeseci. Nepoštovanje ovog upozorenja će rezultirati uključivanjem sudskog izvršitelja. Alfirović je istakao važnost ne izbjegavanja rješenja koja nudi, jer će to dovesti do plaćanja visokih kamata.

 

Alfirović je istakao da u slučaju tužbe za zastarjelo potraživanje, pojedinci moraju hitno postupiti i podnijeti prigovor na rješenje izvršitelja u strogom roku od osam dana. Za njih je ključno da u svojim podnescima uključe reference na zastaru. Podnošenje žalbe odmah je njihov jedini način zaštite od prinude.

  • Prema njegovim zapažanjima, među građanima je uvriježena zabluda da dugovi postaju nenaplativi nakon 12 mjeseci ili da mogu izbjeći otplatu odbijanjem rješenja sudskog izvršitelja. Međutim, on je jasno stavio do znanja da zastara ne počinje automatski; nego stupa na snagu samo ako ga dužnik izričito pomene u roku od osam dana.

Alfirović je upozorio da bi nepreduzimanje mjera rezultiralo značajnim povećanjem troškova i prinudnom naplatom duga.

 

  • Potrošači su opterećeni nepoštovanjem rokova koje sudovi imaju. Osim toga, postoji zagonetan problem oko pokušaja javnih preduzeća da prikupe zastarjele izvještaje. Dužnik je, postupajući preko sudskog izvršitelja, uložio prigovore na zastarjela potraživanja sudu, koji je naknadno odlučio da obustavi postupak naplate. Neophodno je da ovaj podnesak bude u skladu sa propisanim propisima. Nadalje, treba napomenuti da Zakon o zaštiti potrošača izričito zabranjuje pružaocima usluga da uslovljavaju ponovno aktiviranje ili pružanje usluga plaćanjem zastarjelih dugova, iako je takva praksa i dalje prisutna.

U roku od dva mjeseca, mobilni i kablovski operateri posjeduju ovlaštenje da obustave svoje usluge korisnicima koji nisu izmirili svoje račune. Kada se dug riješi, usluge će biti vraćene. Međutim, ako je protekla godina dana i reklamacija više nije važeća, operateru nije dozvoljeno da od korisnika traži plaćanje za ponovno aktiviranje usluge.

Prema navodima Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS), pojedinci koji su tuženi zbog zastarelog potraživanja ni u kom slučaju ne bi trebalo da zanemare rešenje koje je izneo izvršilac.

Marko Dragić, pravni savetnik u NOPS-u, ističe da po Zakonu o obligacionim odnosima sve usluge koje se naplaćuju mesečno automatski prestaju u roku od godinu dana.

 

 

On savjetuje da pojedinci treba da zadrže dokaz o plaćanju u trajanju od 12 mjeseci.

U slučaju da pojedinci nenamjerno previde račun ili ne dobiju podsjetnik, mogu se naći pred tužbom za potraživanje koje više ne vrijedi zbog isteka roka zastare. Ukoliko dobiju rješenje izvršitelja, neophodno je da u roku od osam dana odgovore prigovorom i zastarjelošću. Ovo je jedini metod kojim oni mogu zaustaviti proces prinudne naplate duga.

Dragić pojašnjava da je pogrešno mišljenje da građani smatraju da dug nakon 12 mjeseci postaje nenaplativ ili da mogu izbjeći naplatu odbijanjem rješenja izvršitelja.

Zastarelost ne stupa na snagu po zaostatku; nego je primjenjiv samo ako se dužnik na nju izričito pozove u roku od osam dana.

U slučaju da se ne pridržava, upozorava da će mu se troškovi eksponencijalno množiti i da će mu dug biti prinudno vraćen. Ističe da Zakon o zaštiti potrošača izričito zabranjuje korisnike da se prisiljavaju na namirenje zastarjelih potraživanja kako bi dobili uslugu. Ipak, to se i dalje dešava u praksi.

Prema Dragićevim riječima, mobilni i kablovski operateri imaju pravo da ukinu usluge potrošačima koji ne plaćaju račune u periodu od dva mjeseca.

Sud ne uzima u obzir rokove po službenoj dužnosti, ostavljajući potrošačima odgovornost za upravljanje i brigu o njima.

Prema Dragićevim riječima, svoj prigovor na zastarjela potraživanja dužnik iznosi preko izvršitelja, koji ga potom iznosi na sud. Nakon toga, sud odlučuje i na kraju odlučuje da obustavi proces naplate.Prilikom podnošenja zahtjeva obavezno se pridržavati propisa.

Preporučujemo