Seksualno zlostavljanje je sve češće prisutna tema u našoj javnosti a sve nakon što se nekoliko djevojaka i žena iz svijeta poznatih odvažilo da javno i otvoreno kaže šta doživljavaju na svom poslu. Tijekom proteklih nekoliko mjeseci došlo je do valova optužbi nekoliko glumica u vezi nedoličnog ponašanja određenih pojedinaca. U tijeku je suđenje Miki Aleksić koju je Milena Radulović optužila za silovanje. Svoje negativno iskustvo iznijela je i Iva Ilinčić, a posljednja u nizu otkrića javila se Anđela Jovanović koja je odbila suradnju s Branislavom Lečićem.Nažalost, i Hrvatsku je zahvatio val optužbi. U epicentru ovog skandala je redatelj Dalibor Matanić, našoj publici poznato ime po radu na popularnim serijama Novine, Područje bez signala, Tišina.

 

Matanićevo spolno uznemiravanje žena rezultiralo je nizom posljedica. Prvo, ekspresno je maknut iz ugledne europske serije. Nakon toga je izgubio kampanju sa ženskim časopisom i predizborni angažman u vodećoj hrvatskoj političkoj stranci.

Dalibor Matanić se u javnom pismu predstavio i istaknuo svoju predanost stvaranju mirnog okruženja na setu već više od dva desetljeća, dajući na prvom mjestu potrebnu koncentraciju žena u glumi. Također je jasno dao do znanja da je poduzeo mjere otpuštajući one koji nisu podržavali ovo poštovanje.

  • “Duboko se i duboko ispričavam zbog svog neprimjerenog ponašanja, jer je nažalost izazvalo uznemirenost i nelagodu kod nekoliko žena.
  • Bez mog znanja, neprimjereno sam se ponašao prema svojim kolegicama izvan seta. Ne mogu pružiti nikakvo opravdanje niti se ispričati za svoje postupke, jer su bili neoprostivi. Redatelj, koji je svoje ponašanje pripisao utjecaju droga i alkohola, priznao je svoje nedjelo.

 

Ravnatelj je svjestan ogromnog stresa koji nosi naš posao, ali važno je napomenuti da to ne služi kao isprika za bilo kakve nedjela. Osobno sam poduzeo inicijativu da se ispričam nekoliko žena i zatražim njihov oprost. Idući dalje, ponizno ću nastaviti s tim dok sam potpuno predan svom liječenju u ustanovi za odvikavanje od ovisnosti.

Obraćajući se javnosti, ovom prigodom obratila se Tihana Lazović, koja je s poznatim redateljem više puta surađivala.

Na svom je Instagramu poručila da izostanak bilo kakvih neprimjerenih, neprofesionalnih ili neugodnih iskustava tijekom suradnje s Daliborom Matanićem nema nikakav značaj. Zapravo, služi kao potvrda njegove vješte manipulacije dugogodišnjim kolegama, svodeći ih na puke pijune u svom lukavom planu ciljanja prvenstveno na mlade djevojke koje su tek započinjale svoje karijere.

Glumica se solidarisala sa svim djevojkama i ženama koje su hrabro podijelile svoje priče, istaknuvši da svatko snosi odgovornost po ovom pitanju. Izrazila je nadu da će njihova hrabrost potaknuti druge žrtve da istupe, dignu svoj glas i traže pravdu. Ne treba samo Dalibor Matanić, nego svi pojedinci koji trebaju odgovarati.

Tihanu je podržalo mnoštvo srpskih kolega, uključujući Milenu Radulović, Lenu Kovačević, Jelenu Stupljanin… Evidentno je da ova tema još nije otvorena.

Biografija:

Rođeni Ličanin, ravnatelj Matanić odrastao je u Velikoj Gorici. Njegov otac Tomo radio je kao građevinar, dok je majka Ana radila kao voditeljica supermarketa. Zanimanje njegove majke poslužilo mu je kao inspiracija za debitantski film “Blagajnica će na more”.

  • Tijekom ranih godina njegova je težnja bila nastaviti karijeru u novinarstvu. No, česti odlasci u lokalno kino u konačnici su utjecali na njegovu karijeru jer mu je gledanje filmova u djetinjstvu donijelo neizmjernu radost. Kada se tijekom srednjoškolskih godina preselio u Zagreb, otkrio je veslanje, sport za koji smatra da ga je spasio od ovozemaljske egzistencije koju podnose mnogi mladi ljudi u gradu.

Tijekom svog obrazovnog putovanja pokazivao je buntovničku prirodu koja je ustrajala. U srednjoj školi često je bježao s nastave kako bi se kockao, dok je na Akademiji postao predmetom gnjeva svojih profesora zbog sklonosti zbijanju neukusnih šala i stvaranju provokativnih reklama. Međutim, daleko od toga da su ga spriječila, ta su iskustva samo potaknula njegovu odlučnost da se uhvati u koštac s kontroverznim temama u svojim filmskim nastojanjima.

 

Godine 1998. privremeno je napustio Akademiju, osjećajući se malodušno i uvjeren da njegova svrha nije briljirati kao student, već stvarati filmove. Ipak, uz podršku roditelja koji su imali razumijevanja i poticaj pojedinih profesora, na kraju se vratio i uspješno stekao diplomu.

Unatoč ograničenjima radnih obveza, s velikim zadovoljstvom posjećuje Liku, mjesto gdje može uroniti u prirodu i pronaći odmor. Upravo u kući bake i djeda po majci u Lici odabrao je snimati svoj hvaljeni film “Ćaća”.

Vodilja ovog redatelja je produciranje visokobudžetnih reklama i niskobudžetnih filmova, budući da ne može ostvariti zadovoljavajuću zaradu samo od snimanja filmova. Ono što njegove filmove izdvaja je njegova sposobnost da zadivi publiku i njegova reputacija neumornog radnika unutar industrije.

Preporučujemo